Zemřel fotograf Čestmír Krátký

kratky-mrtve-kruhyAsi první tuto zprávu přinesla na internet stránka zaměřená na etnografický průzkum poválečných českých reemigrantů, protože Čestmír Krátký (23. 4. 1932 v Liberci –20. 9. 2016 v Praze) byl mimo jiné velmi významný český etnograf a folklorista. Zapsal se ale také do dějin české fotografie jako autor, který v letech 1961–1968 spoluvytvářel podobu zdejšího „informelu“. V roce 2007 toto období jeho tvorby připomněla monografie Čestmír Krátký – Tvorba jako pokus o existenci, vydaná v Praze nakladatelstvím Kant.
číst text monografie

Nejen za těmito obdobími, ale i za dalšími svými životy v USA a Mexiku se Čestmír Krátký ohlédl v roce 2000 v rozhovoru ke své tehdejší retrospektivní výstavě v Liberci.
číst rozhovor

Foto Čestmír Krátký – z cyklu Mrtvé kruhy.

Uvedení nové sbírky Za dlouho

typlt-za-dlouho-argoJako první svazek nové edice české poezie v nakladatelství Argo vychází sbírka Jaromíra Typlta nazvaná Za dlouho.
Ve čtvrtek 3. listopadu v 19 hodin v café Neustadt (Praha, Karlovo náměstí 23/1) uvede sbírku redaktor celé edice, Petr Onufer, v rámci večera, na kterém promluví i literární historik Jiří Brabec.
Součástí programu bude Škrábanice, společná zvukově-textová improvizace Michala Rataje a Jaromíra Typlta.

Nakladatelství Argo o knize uvádí:
To, že vydává sbírku básní, by se dalo u Jaromíra Typlta brát téměř jako stylový experiment – po svých prvních sbírkách, zveřejněných v první polovině 90. let, se totiž ve všech dalších knihách pohyboval na otevřeném pomezí mezi poezií, prózou a esejem (že ne zas až, 2003, nebo Stisk, 2007). Představa, že báseň nemá zůstat uzavřena v jediné podobě, ovšem provází i novou knihu, protože většinu zařazených textů autor během let uváděl a proměňoval v různých jevištních, zvukových nebo i filmových zpracováních. Ústřední téma sbírky Za dlouho by se snad dalo shrnout podle jednoho z veršů básně Zlomek B101: „smyk a setření, složenina, odírání a třpyt, drolení a prach“.
přejít na stránky nakladatelství

K Františku Halasovi

Říjen je Halasův měsíc, narozen 3. října (letos 115 let), zemřel 27. října…
Organizátoři Literární soutěže Františka Halase mě letos poctili pozváním do Kunštátu, mimo jiné k setkání u básníkova hrobu. Loni tam promluvil Petr Hruška a svou řeč uzavřel poznámkou o době, která „dávno vyměnila Halase za halas“.
Téma, které Halas otevírá ve mně, je zase trochu jiné, a vlastně si ho upřesňuji už léta. Probírám se tedy skicami a předběžnými náčrtky – a rozhodl jsem se vytvořit tu pro ně samostanou stránku.

V řadě básní se přiznává k tomu, že je posedlý slovy, která se mu vymykají. Ať začne odkudkoliv, nakonec stejně dojde k tomu svému zejícímu nikde. Všechna slova jako by pořád obkružovala základní hrůzu ze sebe samých. Podivně se proplétají, skoro jako nějaká – ornamentální – výšivka na okraji propasti, ale ta výšivka se postupně zaškrcuje a slova se blíží jakémusi „úzkostnému bodu“. Tam už všechno vychází čistě z jejich zvuku a významů, které jsou pod krajním napětím.
přejít na stránku K Františku Halasovi

Nejbližší vystoupení

Autorská čtení

sobota 29. 10. Kunštát, účast na festivalu Halasův Kunštát – v 16 hodin promluva u hrobu Františka Halase, od 17 hodin čtení v rámci literárního programu

čtvrtek 3. 11. od 19 hodin Praha, café Neustadt (Karlovo náměstí) uvedení nové knížky poezie Za dlouho (vydává Argo) – součástí bude i Škrábanice (s Michalem Ratajem)

pondělí 7. 11. od 19.30 Praha, Literární kavárna (Řetězová 10): Un mondo (poco) felíz / (Ne tak) překrásný svět, čtení ze španělských překladů od Eleny Buixaderas v rámci cyklu Lunes de Bohemia

sobota 19. 11. Bratislava, vystoupení v rámci mezinárodního festivalu poezie Ars poetica 2016

úterý 29. 11. Liberec, autorské čtení v knihkupectví Fryč

Jiná vystoupení, dílny a přednášky

středa 26. 10. Nová Paka, Slovinský večer v Novopackých sklepích

pátek 28. 10. od 15 hodin Praha, Národní galerie – Salmovský palác: doprovodný program Pro znovuvyzdvižení umění a vkusu v Čechách (Hynek Chmelař a Jaromír Typlt)
číst podrobnější zprávu

pátek 4. 11. od 18 hodin Jičín, Porotní sál: přednáška Skryté, skrývané, skrývající se – průniky evropských okultních nauk do výtvarného umění

středa 23. 11. od 18 hodin Jičín, Židovská škola (Židovská 100) – moderovaná debata o jazyce v rámci cyklu spolku Balbineum

O Haně Fouskové v Kalmanachu

1213704657fousk03_autoportret10. listopadu 2016 uplyne přesně rok od smrti Hany Fouskové (1947–2015)
Její osobnost se rozhodla připomenout i redakce libereckého Kalmanachu (Kruh autorů Liberecka), a tak do aktuálního desátého čísla (2016/2017) zařadila obsáhlý blok vzpomínek, ale i recenzí, rozhovorů, fotografií a reprodukovaných obrazů.
Pod názvem Po horách chodí démoni a lákají mě k sobě ho uspořádal Jan Šebelka a přispěli do něj mimo jiné Luděk Lukuvka, Janele z Liků, Ivana Myšková, Karel Kolařík, Otto Hejnic, Milena Králová, Roman Polách. Reprodukce a další snímky obstaral fotograf Šimon Pikous.
Související stránky: Kalmanach.

Nový ohlas na monografii Ladislava Zívra

Jan K. Čeliš na svém blogu zveřejnil 3. 10. 2016 asi jednu z nejpodrobnějších recenzí o monografii sochaře Ladislava Zívra. A tak tři roky po vydání (uvedena byla na konci listopadu 2013, nakladatelství KANT) kniha ožila v nové interpretaci, která si všímá i rozložení obrazového doprovodu a grafiky (snímky v knize Ondřej Polák, grafická úprava Otakar Karlas).

Přejít na recenzi – číst další úvahy Jana K. Čeliše na zívrovské téma.

Hugo Ball: Totenklage (Oplakávání mrtvých)

Dirk Hülstrunk a Jaromír Typlt (2015).
Skladba postoupila do finále evropské rozhlasové ceny Palm Ars Acoustica 2016.

Nejbližší vysílání: HR3 Záhřeb (http://www.hrt.hr/streamf/PROGRAM3) 15. října od 23.30. Skladbu odvysílalo například Ö1, Kunstradio (Rakousko) 31. července 2016 od 23.03 do 01:00.

Špačkové lümpff tümpff trll

Špačkové z ostrova Hjertøya zpívají Kurta Schwitterse je název výstavy Wolfganga Müllera, na které se ornitologie střetává s dadaismem a na které Goethe-Institut poprvé spolupracuje s Nadací Walthera von Goetheho (Walther von Goethe Foundation), sídlící v Reykjavíku a Berlíně.

Na vernisáži 14.10. v 18 hodin zazní dadaistický text Kurta Schwitterse „Ursonate“ v podání básníků Jaromíra Typlta a Pavla Novotného.

Zásadní inspiraci pro svou Prasonátu (Ursonate), patrně nejslavnější dadaistickou zvukovou báseň vůbec, získal dadaistický umělec Kurt Schwitters údajně ze zvukové poesie svého kolegy Raoula Hausmanna při jednom pobytu v Praze v září roku 1921.
O více než 70 let později vycestoval berlínský konceptuální umělec, milovník ptáků a obdivovatel Kurta Schwitterse Wolfgang Müller na norský ostrov Hjertøya. Vlastně chtěl fotografovat chatu, ve které Schwitters od roku 1932 trávíval léto. Během dokumentování pozůstatků Schwittersových uměleckých objektů v jeho kamenném domečku však Müller objevil jednu velkou kuriozitu. Zjistil, že špačkové na ostrově Hjertøya si jen tak jednoduše neštěbetají. Ve zpěvu ptáků rozpoznal umělec mnohem spíše imitaci Schwittersovy Prasonáty. Nahrávky tohoto špaččího zpěvu společně s fotografiemi Schwittersova objektu Merzbau na ostrově Hjertøya představil Müller v roce 2000 na výstavě v berlínské galerii Katze 5.

Více o výstavě zde.

 

Šest básní Dirka Hülstrunka

Tato báseň je proti / farmaceutickým firmám / ale je to také báseň proti / bolestem hlavy
Bolesti hlavy jsou ve skutečnosti / projevem zoufalství / nad neúčinností / básní
Proto je tato báseň / proti skutečnosti

Šest básní Dirka Hülstrunka v překladu Jaromíra Typlta zveřejnila 16. srpna 2016 Literarni.cz.
Dirk Hülstrunk byl v listopadu 2015 stipendistou Pražského literárního domu a v listopadu 2016 vystoupí na festivalu Ars poetica v Bratislavě.
číst překlady

Související stránky: Dirk Hülstrunk – Literarni.czArs poetica 2016 v Bratislavě.