Rubriky
Oznámení

Sto let od narození Ladislava Zívra

V sobotu 23. května uplynulo sto let od narození sochaře Ladislava Zívra (1909 Nová Paka – 1980 Ždírec u Staré Paky). Zívrovo výročí je už třetí letošní “novopacká stovka” – 22. ledna jsme si připomněli 100 let od narození spisovatele Josefa Kocourka a 19. dubna 100 let od narození Františka Grosse. Za dva roky – 9. 5. 2011 – bude následovat fotograf Miroslav Hák.
Podle sčítání obyvatel měla Nová Paka kolem roku 1910 něco málo přes 6 tisíc obyvatel. Takže úrodnost víc než slušná…

Ve spolupráci s literární redakcí Českého rozhlasu 3-Vltava se podařilo připravit hodinovou koláž ze Zívrových vzpomínek, deníků a básní, která byla pod názvem Sochy si určily svůj den odvysílána na této stanici v neděli 24. května ve 20.00 v rámci cyklu Schůzky s literaturou. Režii měl Petr Adler, v pořadu zazněl mj. i hlas Jitky Zívrové, Jaromíra Zeminy a Miloše Šejna – a hudba Tomáše Ondrůška, Tadeusze Rzewského a Martina Smolky.

V Suchardově domě v Nové Pace byla v pátek 22. května v 16.30 zahájena výstava František Gross-Ladislav Zívr: Paní Jitce. Na vernisáž navázalo vzpomínkové setkání s Jitkou Zívrovou, Jaromírem Zeminou, Jiřím Dostálem a Miloslavem Bařinou. Výstava potrvá do 21. června.

Do 14. června také můžete navštívit velmi dobře vybranou komorní výstavu Zívrových soch v Galerii moderního umění v Hradci Králové. V prosinci by měla doputovat i do Oblastní galerie v Liberci.

Ke 100. výročí byl načasován i Zívrův medailón v příloze Orientace Lidových novin, který vyšel v sobotu 30. května – čtěte zde.

Další informace: Ladislav ZívrVltava: Schůzky s literaturouMěstské muzeum v Nové PaceGalerie moderního umění v Hradci Králové.